20FT/40FT Foldable Container House Folding Container House Prefab Container Office
Shandong GIS Integrated Housing Co., Ltd.
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
Warranty : 1 Year
After-sale Service : Online technical support
Application : Apartment
Place of Origin : Shandong, China
Brand Name : Zhongding House
Material : Steel
Product Type : Detachable Container
Design Style : Modern
Color : Customized Color
Product name : Folding Container House
OEM/ODM : YES
Port : Qingdao
Supply Ability : 500 Set/Sets per Month
MOQ : 1pc
Contact Now
NAME
COMPONENT
TOP FRAME
square, coated iron color steel plate 0.45mm, top guide rail, 0.3mm 831 ceiling board
BOTTOM FRAME
COLUMN
2.0 mm thickness- 210*150*2526mm---4PCS
FLOOR
18mm Cement fiber board---5pcs
GROUND
1.6mm PVC floor
DOOR
50mm thickness frame Double sided 04 Steel door 970*1970
WINDOW
50mm thickness window frame Plastic steel single glass push-pull window 930*1200*2 PCS
WALL PANEL
V950 Type 0.3mm/50 rockwool (80kg/m³) Wall Panel *1 set (double sided orange grain plate)
DOWNSPOUT
50mm thickness PVC Downspout, 2750mm---4PCS
CORNER POST TRIMMING
corner post trimming seal 2570*4pcs, including sealing parts
ACCESSORIES
Skirting line
POWER DISTRIBUTION
3-pole Socket---1pcs, 5 pole socket---3pcs, Switch---1, Industrial socket---1pcs, Distribution box---1pcs, 36W Strip lamp--- 2pcs,